Přeskočit na obsah
Blog Obecné

Trendy v distribuci zboží z fulfillmentu

V posledních letech došlo k prudkému rozmachu e-commerce podnikání. Pandemie koronaviru v letech 2020 a 2021 dominantu e-commerce ještě posílila. Firmám, které chtějí být konkurenceschopné, tedy nezbývá nic jiného, než se novému trendu co nejlépe přizpůsobit. Využití služeb fulfillment centra, které kompletně a profesionálně zajistí veškerou logistiku e-shopu a agendu s ním spojenou, je více než vhodnou cestou. Udržíte bezchybný servis, skvělou vizitku firmy a budete pružně, bezchybně a moderně reagovat na měnící se trendy v nakupování a distribuci. Jaká je tedy budoucnost distribuce zboží z fulfillment centra? 

Distribuce včera a dnes

Pohled do historie i přehled distribučních systému dneška nám pomohou uvést budoucí vývoj distribuce do správné perspektivy. Změny ve výrobě vyžadují testování a čas. Potřeby zákazníka se mění relativně pomalu. Distribuční systém se naopak může změnit ze dne na den, a to díky zavedení převratných technologií. Procesy jako jsou přeprava, skladování, vychystání objednávek, personifikace zásilek, výběr a branding obalu a zároveň komplexní přehled o skladu jsou každý za sebe důležitým dílem stavebnice, která se při zvolení správného fulfillment partnera stane dokonalým servisem a přidanou hodnotou. Společnosti, které nedokáží reflektovat trendy z oblasti logistiky, mohou začít za svými konkurenty zaostávat.

co je to fulfillment

Nástup nových technologií

Existuje nespočet nových technologií, které již ovlivnily způsoby provozování skladu nebo ji brzy ovlivní. Moderní společnosti typu Amazon mají silnou motivaci zavádět nové technologie, a to jak za účelem dalšího zvýšení ziskovosti, tak za účelem upevnění své pozice. Zkušený fulfillment partner také nabízí celou škálu nových postupů a nadstandardních služeb, které se vyplatí pro velké hráče, nicméně pro ty malé jejich zavedení nedává smysl ani v dlouhodobém horizontu.

Automatizace skladu díky fulfillmentu

Automatizace skladu zrychlí procesy a dodá dokonalý přehled o stavu skladu v reálném čase. Není potřeba provádět inventuru. Dochází ke snížením nákladů. Plná automatizace skladu s využitím robotů je v dnešní době prioritou každého giganta a pokrok je skutečně znatelný. V tuto chvíli v některých pokrokových logistických centrech roboti plnohodnotně zastupují určité části dříve lidské práce. A je jedno, jestli se jedná a skládání a plnění krabiček zbožím nebo balením celých palet plných zboží za několik vteřin.

Pokrok nelze zastavit, a proto již existují i pohyblivé stojany se zbožím, které podle zboží v objednávce dojedou za svým pickerem a ještě zboží označí světlem, aby se nemusel zdržovat jeho hledáním. Lidská práce je nenahraditelná a je potřeba si říci, že ji v určitých ohledech nelze nahradit. Roboti sice dokáží nést velmi těžká břemena, nicméně právě různorodost zboží ve fulfillment centru je pro ně zatím ještě kritická.

RFID štítky

RFID nebo-li radiofrekvenční identifikační štítky se již používají ve skladech, na montážních linkách a v maloobchodě. Tyto štítky se skládají z malého štítku s elektronickým obvodem, který dokáže odeslat identifikační informace do čtečky, a to i na vzdálenost několika set metrů. RFID plní tedy podobnou, avšak rozšířenou funkci jako čárové kódy. Díky širší identifikaci umožňují synchronizaci dodavatelského řetězce, a pomohou tak snížit náklady.

Udržitelnost ve fulfillmentu

Ekologický aspekt, v oblasti marketingu a obchodu nazývaný „udržitelnost“, se poslední roky stává zásadním strategickým tématem pro firmy a e-shopy všech velikostí celosvětově. Fulfillment centrum dokáže tento trend uchopit z mnoha úhlů. Navrhne a vytvoří ekologický obal, který podtrhne snahu o ochranu přírody. Sleduje a zavádí trendy v oblasti ekologických variant balení, od obalu z recyklované lepenky, přes organické tkaniny, až po výplně jako je popkorn či sláma.

co je to fulfillment

Zážitkový unboxing

Doručením zboží služba fulfillmentu nekončí. Firmy, které se chtějí u zákazníka opravdu zapsat, věnují promyšlenému balení čas. Samotné rozbalení zásilky se tak stává zážitkem. Balení může obsahovat personalizovaný dopis, dárek nebo se může jednat o diskrétní balení. To vše nejen že bezchybně připraví fulfillment partner, ale může být i iniciátorem takového přístupu.

Branding

Nechat produkt promluvit sám za sebe je bezesporu krok správným směrem. Vizáž produktu prodává. Pokud branding nekoresponduje se značkou, je nezajímavý či je vyloženě špatně zvolený, může znamenat odklon ke konkurenci. Fulfillment partner vás provede i vhodnou volbou brandingu obalu pro váš produkt.

3D tiskárny

Pokud chcete vystoupit z davu, musíte trendy udávat! 3D tisk je moderní technologie, která umožní vytvořit dekorace na míru v takřka neomezených možnostech. Pohrajete si s vašimi interními prostory nebo necháte vytvořit pozornost do vaší zásilky. Výsledný produkt bude vypadat přesně tak, jak chcete. Authentica s.r.o. vlastní několik kvalitních 3D tiskáren, a dokáže tak okamžitě vyvzorovat produkt a celé množství vyrobit v řádu pouhých dní. Vedle toho zajistí nemalé úspory na nákladech na čas s hledáním vhodného dodavatele i na samotné pořízení jedinečného detailu.

Vyberte moderního fulfillment partnera

Trendy v oblasti outsourcingu logistiky se dějí a dějí se velmi rychle. Umělá inteligence pohání inteligentní distribuční systémy. Ty se dokáží, během mrknutí oka, napojit na vaše interní systémy. Výsledkem bude kompletně zaštítěný logistický servis. Bezchybně, rychle a moderně. Pomocí algoritmů se v okamžiku analyzují data o prodeji, zásobách i logistice samotné a vy budete schopni efektivně plánovat váš business. Využijte možnosti outsourcovat logistiku s Authentica Fulfillment, a získáte tak spolehlivého partnera s více než 18 lety zkušeností z oboru logistiky.

S čím vám pomůžeme?

Pomůžeme vám nastavit nejlepší strategii logistiky pro váš e-shop, zefektivnit procesy, snížit náklady, navrhneme obal i branding. Se zásilkou dodáme nejen produkt, ale i pocit, že váš zákazník si nemohl vybrat lépe. Kontaktujte naše zkušené account managery z Authentica Fulfillment a nechte si navrhnout možnosti spolupráce a konkrétní kroky, jak pozvednout vaše podnikání.

Petr Litavec
Petr Litavec
Head of Authentica Fulfillment
Posledních 5 let působím jako project manager v oblasti logistiky. Čas od času přispívám svými postřehy na blog za účelem zpopularizování outsourcingu logistiky u nás v ČR.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci