Přeskočit na obsah
Blog Obecné

3D tiskárny a jejich uplatnění v retailu

Vzorování a výroba dekorací je vždy během na dlouhou trať. Pokud designér přijde s myšlenkou originálního doplňku na stojan nebo dekorací do výlohy, celý vývojový proces se musí plánovat dlouhou dobu dopředu. Designér vzorky speciálně a složitě modeluje s použitím nejrůznějších technologií, které proces protahují. 3D tiskárny však dobu vzorování zkrátili na nezbytné minimum. Proto se zejména v poslední době stávají stále oblíbenějším řešením.

3D tiskárny

Jak vám mohou 3D tiskárny pomoci v retailu?

Pokud se vaše společnost profiluje jako silný hráč na trhu je samozřejmostí, že jedním z vašich cílů by mělo být udávání trendů! Pokud vlastníte módní značku a je jedno, jestli se jedná o oblečení nebo lifestylové produkty, musíte umět reagovat na aktuální trendy. Interiér vašeho obchodu nebo výdejního místa si zaslouží patřičnou prezentaci. 3D tisk je skvělý nástroj, jak vytvořit hravé dekorace na míru, bez velkých nákladů. To přináší záruku, že budou vytvořené objekty vypadají přesně tak, jak mají.

Produkty z 3D tiskárny se dají upravovat, třeba brousit nebo lakovat. 3D tiskárny tisknou na principu tavení filamentu (PVC náplň do 3D tiskárny) a mají skutečně širokou škálu barev, takže se nemusíte obávat o dostupnost i těch méně tradičních. Na výběr jsou neonové barvy, transparentní, multibarevné, s kovovým leskem a dokonce i fluorescentní. Do samotných velkých objektů je možné instalovat i světelný zdroj. Můžete poskládat i několik částí dohromady, pro vytvoření neobvyklé velké struktury. 

A jak moc můžete popustit uzdu kreativcům?

Váš kreativní tým jásá, ale výrobce se hroutí? Rozhodně ne! Při realizaci dekorací do výloh, designových doplňků do kamenných prodejen nebo výdejních míst se mohou vaši designéři zcela odprostit od jakýchkoliv obav. Jejich návrhy mohou být detailní, komplikované a dokonce i netradičně velké. Jediné co je potřeba, je vytvořit přesný 3D model a můžeme začít. Rozměrné objekty lze skládat z menších dílů, které budou i jednodušší na transport. A pokud plánujete otevřít například PopUp store s netradičními šperky, můžete vytvořit originální stojánky pomocí 3D tiskárny v kombinaci s dalšími kontrastními materiály. 

Výroba vzorků 3D tiskem vs. vstřikolisem

Jak už jsme si řekli v úvodu, 3D tisk je moderní technologie, která přináší nemalé úspory na nákladech ve vzorování a je velmi flexibilní. Naše mateční společnost Authentica s.r.o. vlastní přes dvě desítky moderních 3D tiskáren, které pro nápady našich klientů představují téměř neomezené možnosti. Ty lze řešit okamžitě a ani atypická zadání, pro nás nepředstavují problém. 

Doba vývoje prototypů se zkrátila z týdnů na hodiny. Skvělým příkladem je technologie vstřikolisu, kdy samotná výroba formy pro vytvoření vzorků trvala 6 až 8 týdnů. Nyní jsme schopni za pomocí 3D tiskáren PRUSA zkrátit vzorování na 2 až 3 dny a s daleko menšími náklady. 

Výhody 3D tiskárny:

  • vysoká flexibilita při hledání nových řešení
  • snadná customizace nebo úpravy
  • finanční a časová úspora
  • výroba prototypů, atypických komponentů
  • možnosti sériové výroby
  • max. velikost jednoho ks 3D modelu 25 x 20 x 20 cm

I pro naše klienty z Authentica Fulfillment jsme schopni připravit dekorace do kamenných prodejen, brandové drobnosti k zásilkám nebo cokoliv dalšího, kreativitě našich klientů u nás neklademe žádné meze. Pokud vás už teď zajímají možnosti využití 3D tisků, obraťte se na naše zkušené account managery a nechte si představit možnosti využití 3D tisků.

Petr Litavec
Petr Litavec
Head of Authentica Fulfillment
Posledních 5 let působím jako project manager v oblasti logistiky. Čas od času přispívám svými postřehy na blog za účelem zpopularizování outsourcingu logistiky u nás v ČR.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci