Přeskočit na obsah
Blog Obecné

Pronájem skladu: Kolik prostoru budu potřebovat?

Každý e-shop někdy dospěje do fáze, kdy je pronájem skladu nevyhnutelným. Správně zvolený skladový prostor je nezbytný pro efektivní uskladnění, správu a distribuci zboží. Ale jak majitel e-shopu zjistí, jak velký sklad bude potřebovat? Jaký je optimální prostor pro pronájem skladu? V tomto článku se podíváme na několik praktických tipů a rad, které vám pomohou určit správnou velikost skladu pro váš internetový obchod.

Před pronájmem skladu analyzujte současné potřeby

V prvním kroku je důležité se zaměřit na současné potřeby vašeho e-shopu. Zamyslete se nad tím, jaký typ zboží prodáváte, jaká je jeho velikost, hmotnost, objem a další parametry. Zamyslete se také nad množstvím skladových zásob, které plánujete skladovat najednou, a také nad rychlostí obrátek. Analýza současného stavu vám může pomoct odhalit, že některé zboží, které skladujete je nízkoobrátkové a často se ho ani nevyplatí skladovat. V dnešní době existují softwary, které analyzují ceny vašich produktů a také kolik platíte za jejich skladování. Software vás dokáže upozornit na produkty, které už se nevyplatí skladovat, tzn. upozorní vás na produkty, které i když v daný moment prodáte – proděláváte.

Mnohdy je finančně výhodnější používat takovýto software a snížit skladovou zásobu. Jestliže vás trápí velikost vašeho současného skladu, zkuste se poohlédnout i po řešení, které vám pomůže skladovou zásobu snížit a i přes to zůstat v zisku. Jednoduchá poučka zní: „Stěhovat se do nového skladu nemusí být nutné. Zkuste nejprve optimalizovat!”.

Využijte data o prodeji

Přesnější velikost skladu vám pomohou odhadnout i historická data o vašich prodejích. Díky nim můžete předpovědět sezónní výkyvy a trendy. Musíte totiž počítat s tím, že při těchto výkyvech můžete potřebovat o několik procent či desítek procent větší skladovou kapacitu, abyste spolehlivě uspokojili poptávku. Pronájem skladu se tak sice o něco prodraží, ale dokážete flexibilněji reagovat.

Předpokládejte růst

Pamatujte na budoucí růst vašeho e-shopu. Při pronájmu skladu volte takové prostory, které vám umožní umožní rozšířit zásoby ve chvíli, kdy váš e-shop bude růst. Předpokládejte budoucí nárůsty prodeje a nové produkty. Flexibilita a možnost rozšiřování skladu jsou klíčové pro dlouhodobý úspěch.

Využijte technologie

Moderní technologie mohou výrazně zvýšit efektivitu skladování. Zvažte využití automatizovaných skladových systémů, které vám umožní využít dostupný prostor co nejefektivněji. Například vysoké regálové systémy, využití robotů nebo softwarové systémy pro sledování a řízení zásob. Technologie vám mohou pomoci minimalizovat potřebný fyzický prostor a zvýšit tak kapacitu skladu.

Pronájem skladu konzultujte s odborníky

Pronájem správného skladového prostoru je rozhodnutí, které byste měli zvážit s odborníky. Oslovte společnosti specializující se na pronájem skladů a poraďte se. Představte jim vaše potřeby, a oni vám mohou pomoci najít optimální velikost skladu a ideální lokalitu, která vyhovuje vašim požadavkům.

Místo pronájmu skladu zvažte fulfillment

Dospěl váš e-shop do fáze, kdy zvažujete přesun do nového nebo většího skladu? V tuto chvíli je ideální čas na to propočítat a zvážit možnost outsourcingu logistiky a tedy i skladování vašich produktů. S vlastním skladováním je spojena veliká operativa a nemalé finanční náklady. Mnohdy je velmi obtížné vypočítat, jak velký sklad zvolit. Je to dáno sezónností, předpovědí budoucích prodejů, analýzou stávajících potřeb a dalším. Díky fulfillmentu se těchto starostí můžete jednoduše zbavit, skladovat zboží efektivně a flexibilně. Pokud vás tato varianta zaujala, neváhejte nás kontaktovat na fulfillment@authentica.cz.

radim oulehla
Radim Oulehla
Marketing Manager
Už několik let se věnuji e-commerce. Svými postřehy a zkušenostmi přispívám na blog, abych podpořil povědomí o outsourcingu logistiky.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci