Přeskočit na obsah
Blog Obecné

Výhody a nevýhody fulfillmentu

Benefity fulfillmentových služeb jsou často řešeným tématem, které není až tak snadné rozlousknout. Každý e-shop se věnuje trochu jinému segmentu, má jiné portfolio produktů, možnosti, umístění, tržní zacílení a další. Proto se nedá snadno určit, co patří mezi výhody a nevýhody fulfillmentu. Protože každý e-shop spatřuje benefity v trochu něčem jiném. V dnešním článku vám však představíme to, co většina e-shopistů za výhody a nevýhody outsourcingu považuje.

Na úvod je dobré zmínit, co že to vlastně ten fulfillment znamená. Jedná se o outsourcing logistiky, která zahrnuje komplexní logistické činnosti a procesy. Vše začíná u převzetí skladovaných produktů, pokračuje vytvořením poptávky od zákazníka až po její následné vychystání, doručení a případné vyřešení vratky nebo reklamace.

authentica fulfillment

Výhody fulfillmentu – outsourcingu logistiky

Všechny tyto činnosti si může každý obchodník vyřešit po své vlastní ose. Tehdy ale naráží na spoustu zádrhelů, které musí být schopen sám zajistit. To je jeden z důvodů a výhod, proč se obchodníci obrací na fulfillment. Díky této službě totiž, co se týče logistiky, neřeší skoro nic. To ale není jediná výhoda, kterou fulfillment přináší.

Úspora času

Díky tomu, že se nebudete muset věnovat logistickým procesům, můžete tento uspořený čas věnovat jiným oblastem podnikání např. tomu, co zajistí váš růst – obchod, marketing, navazování strategický partnerství, optimalizace produktového portfolia a další. Toto je častý benefit, kterých využívají zejména menší a střední obchodníci.

Slevy na poštovném

Výhody fulfillmentu se projevují i v nižších cenách za poštovné. Tím, že fulfillment využívá vícero obchodníků najednou, objem odesílaných zásilek je mnohem větší, což dává fulfillmentu mnohem lepší vyjednávací pozici u dopravců, než kdyby každý obchodník vyjednával cenu sám za sebe.

Nižší ceny za obalové materiály

Vyšší objem se projeví i při vyjednávání cen s dodavateli obalových materiálů. Díky fulfillmentu se můžete dostat na mnohem nižší cenu, což vám dává stejně jako nižší ceny na poštovné, větší prostor pro vaši marži.

Výhoda fulfillmentu je, že platíte jen za to, co využijete

Další výhodou fulfillmentu je, že se zbavíte fixních nákladů. Nemusíte platit žádné fixní náklady za pronájem skladových prostor, žádné fixní platy skladníkům ani nic podobného. Ve fulfillmentu platíte jen za prostor, který aktuálně využíváte a za počet odeslaných a vychystaných zásilek. Tato výhoda fulfillmentu se provejí i ve chvíli, kdy váš byznys strmě roste. Nemusíte plánovat, jaké skladové kapacity by měl mít váš vlastní sklad za 5 let. Fulfillment se vám vždy přizpůsobí, ať už jeden měsíc máte 100 palet zásob a druhý měsíc 10 nebo ať už odesíláte 100 zásilek v jeden měsíc a 1 000 v druhý.

Dokonalý přehled

O všech svých zásilkách a skladových zásobách máte dokonalý přehled 24/7, ať už jste na PC, mobilu či tabletu. Systém fulfillmentu vám umožňuje sledovat průběh vychystávání zásilek, takže i když vám zavolá zákazník a ptá se na stav objednávky, můžete mu přesně říct, jak je na tom vychystání jeho objednávky.

Velká výhoda fulfillmentu je automatizace

Patrně největší výhoda fulfillmentu je možnost automatizace logistických rocesů. S tím je spojené rychlejší a přesnější vychystávání objednávek. Chybovost ve fulfillmentu je zpravidla mnohem nižší, než když si obchodník řeší logistiku po vlastní ose. 

Toto byl jen zlomek výhod, které fulfillment přináší. Pro úplnost můžete níže najít výčet dalších benefitů, které obchodníci využívající naše fulfillmentové služby často zmiňují:

  • rychlost, 
  • flexibilita, 
  • custom packing/balení na míru, 
  • řešení náhradního plnění
  • kompletace produktů, 
  • štítkování, 
  • snížení míry rozbitého nebo ztraceného zboží,
  • odstranění logistických legislativních povinností,
  • a další…
authentica fulfillment - výhody a nevýhody fulfillmentu

Nevýhody fulfillmentu

Ať už řešíte logistiku po vlastní ose nebo se poohlížíte po fulfillmentu, je důležité si uvědomit, že obě řešení mají své výhody i nevýhody. Jaké nevýhody vyplují na povrch, když se rozhodnete pro fulfillment?

Poškození značky při výběru špatného partnera

Pokud si vyberete pro fulfillment špatného partnera, může se jednoduše stát, že poškodí dobré jméno vaší značky. Špatně vychystané zásilky, pozdní doručení objednávek, špatné skladování produktů, to všechno může být při výběru nevhodného logistického partnera problém. Pokud zvažujete využití fulfillmentu, prověřte si poskytovatele těchto služeb. Podrobně si přečtěte smlouvu a pokud si něčím nejste jistí, ptejte se.

Ztráta kontroly nad zbožím

Myslete na to, že své produkty a zboží svěřujete svému logistickému partnerovi, který může ležet i několik set kilometrů daleko od vás. Se zbožím nemusíte přijít vůbec do kontaktu, což může být kamenem úrazu. Dodavatel vám klidně může poslat jiné produkty s chybným označením a vám může trvat i několik dní, než na to přijdete. Nemáte totiž možnost se vydat do skladu zboží zkontrolovat.

Do určité míry je nevýhodou fulfillmentu personalizace zásilek

Fulfillment potřebuje objem a efektivní procesy. Každé narušení těchto procesů může vést ke zvýšeným nákladům. Fulfillment dokáže do určité míry personalizovat zásilky jako třeba používat brandované pásky, brandované krabice, nálepky, štítky. 

Problém může být v jiných typech personalizace jako parfémování zásilek apod. Tehdy se právě narušuje rychlost procesů. Ne že by to fulfillment nezvládl. Musíte ale počítat s tím, že narušení plynulosti procesů vás bude stát něco navíc.

výhody a nevýhody fulfillmentu

Výhody a nevýhody fulfillmentu jsou individuální

V článku jsme představili hlavní výhody a nevýhody fulfillmentu. Pamatujte ale na to, že co může být výhodou pro jednoho obchodníka, nemusí být výhodou pro druhého. Ve fulfillmentu je vše velmi individuální. Pokud se vám outsourcing logistiky zalíbil a chtěli byste se dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat. Během krátké online schůzky společně přijdeme na to, jestli je pro vás fulfillment vhodný či nikoliv.

radim oulehla
Radim Oulehla
Marketing Manager
Už několik let se věnuji e-commerce. Svými postřehy a zkušenostmi přispívám na blog, abych podpořil povědomí o outsourcingu logistiky.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci