Dnešní článek se zaměří na označování zboží. Bavit se budeme o EAN kódech, tedy European Article Number. V článku se dozvíte, co vlastně tyto kódy jsou, proč jsou důležité pro váš e-shop, ale také kde se dají získat.
Co je to EAN kód
EAN je zkratka pro „European Article Number“ tedy evropské číslo výrobku. Jedná se o standardizovaný systém čárových kódů, který se celosvětově používá k identifikaci výrobků, zejména v maloobchodním prodeji. Kód EAN, známý také jako čárový kód, je jedinečné 13místné číslo přidělené každému výrobku.
Tento kód se skládá ze tří částí. První dvě nebo tři číslice představují kód země, následujících 4-5 číslic je kód výrobce a zbývajících 6-7 číslic je kód výrobku.
K čemu EANy slouží?
Kódy EAN se používají především k identifikaci výrobků. Slouží k jedinečné identifikaci a pomáhají maloobchodníkům efektivněji spravovat jejich zásoby. Při prodeji výrobku se čárový kód naskenuje a informace se přenese do systému řízení zásob maloobchodníka, který aktualizuje stav zásob výrobku.
Kódy EAN se používají také při řízení dodavatelského řetězce, protože je lze použít ke sledování výrobků při jejich pohybu od výrobce k distributorovi a poté k maloobchodníkovi. To pomáhá snižovat riziko chyb a zlepšuje celkovou efektivitu dodavatelského řetězce. Praktickým příkladem jsou Expandeco sběrné místa pro vrácené zboží, kde skenování EAN kódů zrychluje evidenci přijatého zboží od zákazníků do e-shopu. Majitelé e-shopů tak mají v reálném čase přehled o vrácených produktech.
Kromě využití v maloobchodě a dodavatelském řetězci lze kódy EAN použít i v dalších směrech, jako je sledování majetku, správa dokumentů, sledování knih v knihovnách apod.
V elektronickém obchodu se s nimi setkáte ve chvíli, kdy budete chtít zalistovat svoje zboží např. do srovnávačů zboží jako je Heureka nebo Zboží.cz. Tyto srovnávače EANy vyžadují. Podle nich zboží identifikují a spárují se stejným zbožím z jiných e-shopů, aby mohlo dojít k porovnání cen.
Pokud EAN kódy nedodáte, je možné, že zboží nebude přesně spárováno, a tím pádem dosáhnete horších výsledků. Případně je budete muset párovat ručně, což vyžaduje pěknou dávku času a nervů.
Jak získat EAN kódy
V případě, kdy chcete začít EANy využívat, je nejjednodušší zaregistrovat se do systému GS1. Ten nabízí mezinárodně platné standardy pro automatickou identifikaci a přenos informací o daných položkách, službách, ale také objektech. Veškeré tyto standardy umožňují automatický sběr dat a komunikaci. V České republice můžete získat EAN kódy i jiným způsobem, a to přes firmu Barcodes, která nabízí EANy za jednorázovou cenu.
V elektronickém obchodu se často můžete setkat ještě s dalšími typy kódů jako je SKU, UPC nebo čárovými kódy. Všechny tyto typy kódů jsme pro vás porovnali v našem dalším článku, kde se rovněž dozvíte k čemu slouží a jaké jsou mezi nimi rozdíly.