Přeskočit na obsah
Blog Obecné

Staré krabice u nás nekončí v kontejneru

Kartonové krabice jsou dlouhodobě vnímány jako jednorázový obal, který se po prvním použití vyhodí, v lepším případě zrecykluje, v horším spálí. Karton je přitom poměrně odolný materiál, který může při zachování základních přepravních pravidel sloužit opakovaně delší dobu. A proto u nás dáváme použitým krabicím další šanci!

Balení a odesílání zásilek je vzhledem k charakteru naší činnosti na denním pořádku. Ve skladech Fulfillmentu by Authentica odbavíme měsíčně v průměru 80 000 zásilek, přičemž využijeme 78 000 přepravních krabic všech druhů a velikostí. Zároveň k nám také mnoho krabic putuje. Většina přijde spolu s novým zbožím, které naskladňujeme, část se pak vrací nazpět od zákazníků.

Rozhodli jsme se proto pro logický krok – obě tyto skupiny propojit. Krabice, které máme k dispozici roztřídíme, a ty které jsou v dobrém stavu (což je většina) znovu použijeme. Nepoužitelné krabice rozřežeme a používáme jako výplň pro zvýšení bezpečnosti zboží během přepravy.

V současnosti si v tomto systému vystačíme s krabicemi, které k nám putují takříkajíc organicky, v rámci naší činnosti. V případě nutnosti ale nemáme problém použité krabice vykupovat a zapojit je zpět do oběhu. Krabice většinou skladujeme nerozložené, abychom zbytečně neplýtvali lepicí páskou. Rozkládáme je pouze v případě nedostatku místa.

udržitelné obaly

Zachráníme víc než 6 000 stromů

Změna přístupu k nakládání s krabicemi nám přináší výhody na několika úrovních. V první řadě je ekologičtější, protože opakovaným využitím kartonového materiálu snižujeme jeho spotřebu, a tudíž nutnost výroby nového.

Materiál na výrobu 2 577 lepenkových krabic běžné velikosti váží asi jednu tunu. Na jeho výrobu se využije 17 vzrostlých stromů. Kromě nich ale také asi 174 litrů oleje, 4 000 kW elektřiny a 265 hektolitrů vody. S trochou zjednodušení lze říct, že kdybychom dokázali na všechny naše zásilky využít už použité krabice (78 000 krabic měsíčně, tj. 936 000 ročně), zachráníme 6175 stromů, a to už je hezký kus lesa. A co teprve, když je použijeme ještě jednou, dvakrát…

A také dost ušetříme

Neméně důležité je pro nás ale i ekonomické hledisko. Průměrně velká krabice dnes vyjde asi na 8 Kč, při použití 1 000 krabic ušetříme po odečtení nákladů na práci se staršími krabicemi asi 6 000 Kč. Další úspora přichází se změnami v odpadovém hospodářství. Ještě do nedávna platil výkup 2000 Kč za tunu papírového odpadu, v září se cena snížila na 1000 Kč a od října je dokonce nutné sáhnout do vlastní pokladny pro 1000 Kč za odvoz papírového odpadu. To znamená, že se papír prakticky nevykupuje.

Opakované využití starších krabic tak přináší dvojitý užitek. Šetří přírodní zdroje a také naše náklady.

Petr Litavec
Petr Litavec
Head of Authentica Fulfillment
Posledních 5 let působím jako project manager v oblasti logistiky. Čas od času přispívám svými postřehy na blog za účelem zpopularizování outsourcingu logistiky u nás v ČR.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci