Přeskočit na obsah
Blog Obecné

Logistické centrum – co to je a k čemu slouží?

Pojem logistické centrum se v e-commerce často zmiňuje a v mnoha případech se pod ním zamýšlí trochu něco jiného, než čím ve skutečnosti je. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém si vysvětlíme, co přesně pojem logistické centrum znamená, ale nahlédneme také do procesů, které e-shopistům zajišťuje.

Co je to logistické centrum

V e-commerce světě si takové centrum můžeme představit jako logistický uzel, který spojuje různé dopravní či zasilatelské společnosti nebo druhy dopravy na jedno místo. Může se tedy jednat o místo, odkud je možné poslat zásilku prostřednictvím jedné z desítek nabízených dopravních společností. Zároveň se může jednat o uzel, odkud je možné poslat zásilku klasickou silniční dopravou, ale také železniční, námořní či leteckou.

logistické-centrum

Jaké logistické služby zajišťuje

Logistické centrum nabízí velmi rozmanitou paletu služeb. Každé centrum může nabízet trochu odlišné služby. Jejich výčet však zpravidla zahrnuje balení zásilek, skladování výrobků nebo produktů či jejich překládka v rámci jejich cesty ke koncovému zákazníkovi. Jednat se může o B2C i o B2B zákazníky.

Do místa takového centra se často situují i další služby např. celní, veterinární, fytotechnické, průmyslové, leasingové, pojišťovací nebo bankovní. Logistické centrum je v takovém případě jakýmsi integrátorem všech těchto služeb.

K čemu logistické centrum slouží

Účelem těchto center je především zefektivnění logistických procesů. Může se jednat o procesy v rámci jednoho území, ale třeba i celého světa. Umístění logistického centra by mělo být geograficky výhodné, protože je jím zajištěno výhodné spojení s dopravní infrastrukturou. 

V konečném důsledku centrum šetří čas i peníze společností, které potřebují přesouvat nebo distribuovat své produkty či výrobky. Jedná se o skvělé řešení bez ohledu na velikost dané společnosti. Objednávka přepravy, překládky, uskladnění i distribuce je efektivnější, rychlejší a ve většině případů i levnější. Díky centru můžete ve směs provést kompletní outsourcing logistiky.

Zdroje: Eulog, Česká logistika

radim oulehla
Radim Oulehla
Marketing Manager
Už několik let se věnuji e-commerce. Svými postřehy a zkušenostmi přispívám na blog, abych podpořil povědomí o outsourcingu logistiky.

Nezávazně poptat logistickou konzultaci

Zbavte se starosti s logistikou a zefektivněte vaše procesy díky našemu fulfillment centru.

Logistická konzultace zdarma

Důvěřují nám tito zákazníci